Fundusze Unijne

Zakup Wyposażenia Bloku Operacyjnego

 

Wyposażenie Bloku Operacyjnego i Anestezjologii 

 

w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną w SPZOZ w Turku


15 maja 2009 roku w Poznaniu, została zawarta umowa o dofinansowanie projektu „Wyposażenie Bloku Operacyjnego i Anestezjologii w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną w SPZOZ w Turku”, pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego, z siedzibą w Poznaniu, reprezentowanym przez Marka Stawujaka – Dyrektora Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, a Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Turku., reprezentowanym przez Krzysztofa Bestwinę – Dyrektora.

 

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Priorytet V „Infrastruktura dla kapitału ludzkiego”.
Działanie 5.3 „ Poprawa warunków funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w województwie”.
„FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI”

 

Przedmiotem projektu jest wyposażenie Bloku Operacyjnego i Anestezjologii w SPZOZ w Turku w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Realizacja projektu spowoduje poprawę jakości oraz dostępu do opieki medycznej w powiecie tureckim tj. dla trzech miast: Turek, Dobra, Tuliszków oraz ośmiu gmin - Dobra, Tuliszków, Brudzew, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Turek, Władysławów.


Zakup nowego sprzętu spowoduje skrócenie czasu oczekiwania na usługi medyczne oferowane przez SPZOZ w Turku, zwiększy się ilość wykonywanych usług medycznych i zabiegów, nastąpi poprawa dostępu do specjalistycznych świadczeń zdrowotnych, ulegną skróceniu czas diagnostyki i średni czas hospitalizacji, zwiększy się stopień wykorzystania łóżek.


Celem projektu jest podniesienie jakości świadczonych usług poprzez wyposażenie Bloku Operacyjnego i Anestezjologii w sprzęt i aparaturę medyczną przy SPZOZ w Turku.


Blok operacyjny i anestezjologia to serce szpitala, bez którego nie mógłby o­n funkcjonować, ponadto umożliwia prowadzenie działalności oddziałom zabiegowym takim jak chirurgia, ortopedia, ginekologia, położnictwo itd.


Zakup nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej, daje możliwość niesienia pomocy: szybszej, skutecznej i bezpiecznej. Dzięki realizacji projektu zmniejszą się koszty prowadzonej działalności, wzrośnie liczba osób korzystających z objętego wsparciem obiektu, skróci się czas oczekiwania na świadczone usługi oraz zwiększy liczba świadczonych usług, wykonywane będą mało inwazyjne zabiegi operacyjne, które wymagają krótszego pobytu w szpitalu i rekonwalescencji, charakteryzują się mniejszą liczbą powikłań, dają lepszy efekt kosmetyczny. Dzięki nowemu wyposażeniu możliwe będzie spełnienie wymogów prawnych w zakresie wyposażenia bloku operacyjnego i oddziału anestezjologii, poszerzenie zakresu usług medycznych, co wpłynie pozytywnie na standard opieki medycznej mieszkańców powiatu tureckiego oraz doprowadzi do utrzymania liczby osób aktywnych zawodowo na rynku pracy.


Zakres projektu obejmuje zakup 112 sztuk urządzeń medycznych oraz wyposażenia związanego bezpośrednio z procesem leczenia.


Na Blok Operacyjny zostały zakupione: stoły i lampy operacyjne, zestaw do artroskopii, zestaw do laparoskopii, rektoskop, ssak, zestaw napędu ortopedycznego, zestaw stabilizatorów zewnętrznych na kończyny, zestaw do przeszczepu wiązadła krzyżowego, stoły do narzędzi, zestaw do histeroskopii, aparat do elekrokoagulacji, negatoskop oraz myjka dezynfektor.


Oddział Anestezjologiczny został wyposażony w: aparaty do znieczulania ogólnego, szafki anestezjologiczne, defibrylatory, aparat do ogrzewania płynów infuzyjnych, wózki do transportu chorych, pompy infuzyjne, przenośne ssaki chirurgiczne, respiratory, zestawy laryngoskopowe, zestaw do konikotomii, aparat do sztucznego oddychania, stymulator do identyfikacji splotów i nerwów obwodowych oraz aparat EKG.


Zakup nowej aparatury i sprzętu medycznego wpłynie neutralnie na zrównoważony rozwój społeczno – gospodarczy województwa Wielkopolskiego zgodnie z zachowaniem równowagi zasobów przyrodniczych. 

Projekt zapewnia dostatecznie dobrą jakość życia dla wszystkich ludzi z obecnych i przyszłych pokoleń. Zapewni wyrównany dostęp do opieki medycznej mieszkańcom powiatu tureckiego. Nastąpi poprawa jakości świadczonych usług, poprawa sprawności i funkcjonalności działania jednostki.


Zakup nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej na Blok Operacyjny i Oddział Anestezjologii umożliwi spełnienie wymogów prawnych w zakresie wyposażenia tych oddziałów, spowoduje poszerzenie zakresu oferowanych usług medycznych, co korzystnie wpłynie na standard opieki medycznej mieszkańców powiatu tureckiego.


Projekt jest zgodny z Narodowym Programem Zdrowia zarówno w zakresie celu głównego: „Poprawa zdrowia i związanej z nim jakością życia ludności oraz zmniejszające nierówności w zdrowiu” jak również w zakresie celów szczegółowych, a konkretniej jest zgodny z:

- celem operacyjnym numer 6.: „Zmniejszenie narażenia na czynniki szkodliwe w środowisku życia i pracy oraz ich skutków zdrowotnych i poprawa stanu sanitarnego kraju”. Nowy bezawaryjny sprzęt będzie dużo bezpieczniejszy zarówno dla pacjentów jak i obsługującego go personelu, łatwiejszy do utrzymania w czystości, zapewni odpowiednie warunki sanitarne; nowoczesność sprzętu pozwoli na wykonywanie zabiegów małoinwazyjnych, co również zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i zmniejszy ryzyko powikłań.

- celem operacyjnym numer 13.: „Poprawa jakości świadczeń zdrowotnych w zakresie skuteczności, bezpieczeństwa i akceptowalności społecznej, w tym przestrzegania praw pacjenta” Poprawa jakości świadczeń zdrowotnych realizowana będzie zarówno poprzez rozwój i poprawę dostępności do świadczeń jak i wzrost efektywności pomocy i terapii medycznej ( większa skuteczność i bezpieczeństwo). Personel dysponujący odpowiednim sprzętem i będzie mógł skupić się na leczeniu i pacjencie, nie martwiąc się o awarie sprzętu. Poprawie ulegnie przez to komfort psychiczny pacjenta, co również ma znaczenie w procesie leczenia.


Projekt jest zgodny z celem strategicznym 4 Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do roku 2020 -Wzrost spójności i bezpieczeństwa społecznego, w zakresie celu operacyjnego 4.1. Poprawa stanu zdrowia mieszkańców. Zgodnie z celem operacyjnym projekt wpłynie na zapewnienie mieszkańcom województwa optymalnej dostępności do usług zdrowotnych, polepszenie jakości świadczonych usług medycznych oraz racjonalizację zasobów systemu opieki zdrowotnej w województwie.

Powyższy cel operacyjny jest zgodny z misją województwa zawartą w Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego w 3.8 Strategii sektorowej w zakresie ochrony zdrowia.

 

Projekt będzie zgodny z nadrzędnym celem Strategii Rozwoju Ochrony Zdrowia, jakim jest poprawa zdrowia społeczeństwa polskiego, jako czynnika rozwoju społeczno - gospodarczego kraju oraz z celem strategicznym: 2.Poprawa efektywności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w szczególności z celem operacyjnym 2.1Maksymalizacja korzyści zdrowotnych przez zwiększenie efektywności i jakości leczenia, który zostanie osiągnięty poprzez lepszą dostępność do świadczeń, skrócenie czasu oczekiwania na świadczenie, większą skuteczność leczenia nowoczesnym i bezawaryjnym sprzętem.

 

Projekt jest zgodny z Narodowym Programem Zdrowia w zakresie celu głównego: „Poprawa zdrowia i związanej z nim jakością życia ludności oraz zmniejszające nierówności w zdrowiu” oraz z celami operacyjnymi nr 6 „Zmniejszenie narażenia na czynniki szkodliwe w środowisku życia i pracy oraz ich skutków zdrowotnych i poprawa stanu sanitarnego kraju” i celem operacyjnym nr 13 „Poprawa jakości świadczeń zdrowotnych w zakresie skuteczności, bezpieczeństwa i akceptowalności społecznej, w tym przestrzegania praw pacjenta”.