Laboratorium

Pacjent przed Badaniem

 

Prawidłowe przygotowanie Pacjenta przed Badaniem
Na wiarygodność i przydatność kliniczną wyników badań ma wpływ nie tylko dobra jakość, ale również właściwe przygotowanie pacjenta. Poprzez złe przygotowanie pacjent nieświadomie wnosi szereg czynników wpływających negatywnie na uzyskane wyniki.
 
Aby to zjawisko zminimalizować oraz uniknąć błędów krew należy pobierać w warunkach standardowych:
 
  1.  Pobieranie krwi
Pobieranie krwi należy dokonywać w godzinach porannych, miedzy godziną 7 a 9. Powinieneś pozostać na czczo – powstrzymać się od posiłku około 12 godzin przed badaniem, nie pic alkoholu oraz ograniczyć używanie używek 2-3 dni przed badaniem. W miarę możliwości pobranie przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków chyba, że lekarz zaleci inaczej .
  1. Pobieranie moczu do badania ogólnego i na posiew
Przed planowanym pobraniem próbki zaopatrzyć się w pojemnik dla konkretnego badania. W przypadku badań ogólnych będzie to pojemnik jednorazowy, a przy badaniu na posiew musi to być pojemnik jałowy (sterylny) lub podłoże transportowo-wzrostowe. Mocz pobierz rano po nocnym spoczynku i pamiętaj o prawidłowym pobraniu materiału.
  1. Badanie dobowej zbiórki moczu
Przed badaniem zaopatrz się w Duzy pojemnik z podziałka do zbierania moczu który przez cały okres zbiórki będziesz przechowywał w lodówce oraz w pojemniku jednorazowym, w którym później dostarczysz próbkę moczu do laboratorium. Dobowa zbiórkę moczu rozpocznij rano i przeprowadź ją przez 24 godziny. Zanotuj godzinę rozpoczęcia i zakończenia zbiorki.
  1. Pobranie próbki kału
Przed pobraniem próbki zakup specjalny pojemnik transportowy z przyczepiona do nakrętki łopatkę i przygotuj czyste , suche naczynie , które będzie ci służyć za toaletę. W okresie poprzedzającym badanie stosuj zwyczajna dietę. Jeśli na co dzień przyjmujesz leki skonsultuj się z lekarzem, czy powinieneś je odstawić. Do badań należy pobrac kał z kilku miejsc.
  1. Badanie w kierunku nosicielstwa Salmonelli i Shigella
W punkcje pobrań zaopatrz się w 3 wymazówki – próbki kału zbierać będziesz przez 3 dni. Przygotuj czyste i suche naczynie, który będzie ci służył za toaletę. Następnie pobierz próbkę (całkowicie opróżniając pęcherz moczowy i oddając kał )na pojemniku zapisz datę oraz godzinę pobrania. Tak przygotowane próbkę przechowuj w temperaturze pokojowej. Czynność powtórz przez 2 kolejne dni